„Ezt olvasd el!” – hátborzongató jelenet játszódott le Ungár Péter podcastjában (VIDEÓ)
2024. június 06. 09:24
Ceglédi Zoltán politológus egy izgalmas tárgyat húzott elő a műsorban, amelyből szerinte megérthető a politikacsinálás valódi íve.
2024. június 06. 09:24
4 p
22
0
128
Mentés
Nyitókép: képernyőfotó / Ungár Péter Podcast
Ceglédi Zoltán volt Ungár Péter podcastjának vendége, ahol a szokásos választások és kampányok körüli témák mellett egy nagyon érdekes jelenet is lezajlott.
Ceglédi ugyanis a beszélgetés közepén egy papírzacskóból előhúzott egy régi kötésű, eredetileg 1852-ben íródott könyvet: a Tamás bátya kunyhóját. „Ez egy rabszolgaság elleni kiáltvány Amerikában (...) Lesz is hatása” – mondta a politológus.
A dolog érdekességét viszont az növeli, hogy szóban forgó példányt Magyarországon az 1950-es évek végén adták ki.
„Teljesen más tehát a kontextusa annak, amit Réz Ádám, a fordító, az előszóban négerek és fehérek viszonyáról ír. A hidegháború ezen szakaszában nyilván egy negatív dolognak számított, hogy ők voltak (az amerikaiak – a szerk.) azok, akik ilyen csúnya dolgokat csináltak a fekete emberekkel” – magyarázza Ceglédi.
Mint elárulta: ő ezt a könyvet 1980-90-es évek fordulóján olvasta, „amikor ez már egy múltbéli egzotikumnak tűnik, akkor éppen abban vagyunk, hogy vége a történelemnek, fölülírtuk ezeket a különbségeket, mindenki tök liberális”. Ceglédi emlékeztetett:
ezt a könyvet a BLM-mozgalom ma elítéli, mert számukra borzalmas szövegek vannak benne.
Ezen a ponton a politológus megmutatta a könyv leszakadt gerincét Ungár Péternek,
amelyen az olvasható: Mózes II. könyve.
„Mindehhez pedig az 1950-es évek Magyarországán Bibliákat használtak újra a könyvkötészetben, hogy a Tamás bátya kunyhójának borítót csináljanak. Egyszerre csodálatos és borzalmas belegondolni.
Ezt az egészet holisztikusan szeretném letenni az emberek elé: hogy amikor politikát csinálunk, akkor nem a Facebook-like-ok a lényegesek, hanem ez az ív: 1852, 1957, 1992, 2024 – és hozzá az egésznek a kerete.
Amikor megérted, hogy ennek van egy olyan olvasata is, hogy mi történik Magyarországon, hogyan meszelik le a templomban a freskókat, illetve miként lesz belőlük magtár” – fogalmazott Ceglédi.
Elhozhatja-e az új amerikai elnök a békét? Mi várható a Közel-Keleten? Milyen lesz idén a magyar belpolitika és a gazdaság? Közéleti szereplőket, politikusokat és elemzőket kértünk arra, osszák meg a Mandinerrel várakozásaikat, és hogy milyen történésekre számítanak itthon és a világban.
A szeretet alakít és formál, életet teremt: családot és embert. Karácsony a szeretet ünnepe – kívánjunk hát minden barátunknak s rosszakarónknak áldott és békés karácsonyt! Nagy Ervin írása.
A politikusoktól pedig csak annyit kérnék, hogy a csatározásaikból hagyják ki Jézus Krisztus személyét és az evangéliumot, és legfőképpen olvassanak több Bibliát.
A képmutató az Írás szerint nem csak kellemetlenül alakoskodó figura, hanem ördögi is, hiszen az üdvösség birtokosaként mutatja önmagát, miközben hazug minden szava, tette. Petri-Lukács Ádám írása.
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy a jeges leheletű, repülni képes Superman, vagy éppen a világot a sarkából kifordító Skarlát Boszorkány a legnagyobb csodatevő. De valóban így van?
Villámlás, mennydörgés is előfordulhat, miközben több mint 10 Celsius-fokkal esik vissza a hőmérséklet.
p
0
0
1
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 128 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Ez D-dúr és e-moll
2024. június 06. 12:00
Utoljára ilyen értelmes gondolatokat, mint Ceglédi mostani szavai, 2014-ben olvastam a Mandineren (pontosabban a mandiner.blog.hu-n), amikor Lányi András és Aristo vitázott, de az a színvonal már akkor is kuriózumnak számított. Azóta pedig a magyar közéleti sajtó a sztálini terrorpropaganda szintjére süllyedt.
Ceglédi egyébként azt próbálja megvilágítani, hogy értelmetlen, mi több, veszélyes bármiféle ideologikus vagy utilitárius történelmi vagy kultúrtörténeti fogalom- és jelenségolvasat, magyarázat, melyek mindegyike retrospektív projekción, jelen/pillanatnyi szemléletünk régebbi korokra való visszavetítésén alapul, mert lehetetlenné teszi nemcsak a megértést, de a tényszerű megismerést is.
az orosz digitális betörésen rugóznak, de fel sem merül a Mucuska-gate, aminek semmi következménye nem lett, sem a Fletó-féle orosz behatolás (ott ítélet is van már).
ha jól emlékszem ceausescu - hogy rohadjon meg ahol van - alatt daráltak be egy csomó magyar nyelvű bibiliát, amiből wc papírt gyártottak. aztán valai hozott át a határon egy tekercset amit olvasni lehetett ..... mert még arra sem voltak képesek, hogy rendesen ledarálják. egyébként nem tudom emlékszik e még valaki arra milyen wc papír volt a románoknál régen. nem volt a közepén keménypapírból készül cső amire rátekerték a papírt, hanem a közepe össze volt gyűrve és arra tekerék a papírt....román kujturfölény ...
És hogy a woke és blm gecik az őket támogató művet szarnak találják? Hol van az egészben bármiféle logika? Megkergült veszett barmok.. voltak és maradtak. Magyarországon freskókat meszelnek le magtárnak? Olyat hallottam, hogy magtárból lett templom.. A reformátusok meszeltek le dolgokat, de az meg jóval előbb volt..
Namost akkor mi lenne ennek az íve? Hogy mindig vannak faszkalapok, és az igazi bornírt faszkalapok logikátlanul mindig újabb kolosszális baromságokat eszelnek ki?